Всеукраїнска Мережа Правової Допомоги

Харківска Правозахисна Група

Робота мережі » Статті та коментарі

версія для друку

Звернення до Президента України щодо зміни каральної наркополітики в Україні

19.06.2014

Шановний Пане Президенте!

 

Ми, адвокати Всеукраїнської мережі правової допомоги ВІЛ-позитивним та наркозалежним людям, українські активісти у боротьбі з наркоманією, хочемо звернути Вашу увагу на каральну наркополітику в Україні та просимо змінити ії.

Так склалося, що наркополітика, що існує, фактично вбиває психічно хворих (відповідно до Міжнародної класифікації хвороб) людей, ставить своєю метою переслідування наркоспоживачів, а не наркодилерів, і створює широкі можливості для поширення корупції у правоохоронних органах, які контролюють обіг наркотиків.

Спираючись на власну практику, ми, юристи Всеукраїнської мережі правової допомоги ВІЛ-позитивним і наркозалежним, змушені констатувати, що основна частина кримінальних проваджень у сфері незаконного обігу наркотиків ініціюється стосовно не розповсюджувачів цього найнебезпечнішого товару, а хворих людей, які не в змозі позбутися наркотичної залежності. Водночас, більша частина соціальних проблем цих дискримінованих верств населення, залишаються невирішеними через брак ресурсів.

Потрапляючи до в’язниці, вони або вмирають, або виходять на волю з великою кількістю нових захворювань, залишаючись наркозалежними. Державних програм соціальної адаптації немає, суспільство цих людей не приймає, тому їм залишається знову скоювати злочини, щоби дістати наркотики – потім знову вирок, хвороби (в основному, інфекційні – ВІЛ, туберкульоз, гепатит С) або смерть. Таким чином, наркоманія в Україні знаходить нові жертви, виходить за межі власне споживання наркотиків, породжуючи правопорушників і людей з серйозними захворюваннями. Це вигідно тільки правоохоронцям, які не приховують, що значну частину показників у розкритті злочинів вони отримують за рахунок споживачів наркотиків.

Каральна наркополітика не робить з хворої людини, залежної від наркотиків, соціально адаптованого члена суспільства, не вирішує проблему наркоманії в Україні. Як показує європейська практика, існує інший шлях боротьби з наркоманією – відмова від кримінального переслідування споживачів наркотиків (зрозуміло, це не стосується випадків їх збуту), розширення соціальних і медичних програм для наркозалежних, профілактика споживання наркотиків. Зменшення кримінальної відповідальності хворих лише за споживання наркотиків звільняє ресурси правоохоронців для боротьби з реальною наркомафією, зменшує можливість корупційних дій, дозволяє лікувати й повертати суспільству хворих на наркоманію людей і, в результаті, в набагато більшому обсязі вберегти суспільство від зростання кримінальної злочинності та розповсюдження наркотиків.

Один зі шляхів до цього не вимагає великих змін в законодавстві та правовій практиці. В Україні для цього потрібно лише змінити наказ Міністерства охорони здоров’я України (№ 188 від 01.08.2000), яким встановлено невеликі, великі та особливо великі розміри наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу, встановивши такі їх значення, які б не на словах, а на ділі показали відмову від репресивної політики, прояв гуманізму відносно споживачів наркотиків і відповідали сучасній європейській практиці.

У рамках стратегії державної політики щодо наркотиків на період до 2020 року, ухваленої 2013 року Кабінетом Міністрів України, Міністерство охорони здоров’я України підготувало й погодило відповідні зміни цього наказу всередині Міністерства. Вказані зміни не набагато збільшують розмірі, які ще далекі від європейських стандартів, але вони дуже важливі як першій крок. Разом з тим, Міністерство Внутрішніх справ відмовляється узгодити та прийняти такі зміни, аргументуючи це, як завжди, подальшим зростанням наркоманії в Україні, без посилання на будь-які експертні висновки, світову практику тощо. Оскільки жодного наукового обґрунтування своєї відмови щодо згоди на збільшення порогу кримінальної відповідальності МВС не наводить, є підстави вважати, що така позиція Міністерства пов’язана, щонайменше, з небажанням втрачати інструмент для формування необхідних статистичних показників діяльності.

Пане Президенте, від імені людей в Україні, які страждають на наркотичну залежність, просимо Вас підтримати прийняту в Україні, відповідно до загальновизнаних міжнародних стандартів, стратегію політики держави у сфері боротьби з наркотиками та сприяти впровадженню підготовлених Міністерством охорони здоров’я України змін, спрямованих на відмову від репресивної наркополітики відносно споживачів наркотиків.

 

Головний експерт Мережі правової допомоги Г. Токарев

 

Керівник проекту А. Муканова

 

Якщо ви згодні з текстом звернення, ви можете поставити під ним свій підпис і залишити коментар

 

 

підписи

Новиков В.О., програмист


Куценко В.В. - адвокат


Гринь О.Ю.


Поляков В.І.


Іванцова О.В., соціальний працівник


Яровой А.М., социальный работник


Цукерман Е.Л. - Исполнительный директор БО "Всеукраинская Лига "Легалайф"


Каспаров Анбрей, инициативная группа "Вместе" Молдова


Флора Николай, "Разом за життя", "Дорога к дому" волонтёр.


Игорь Кузьменко, ЕСЛУН


Виталий Рабинчук, Евразийская Сеть Людей употребляющих наркотики (ЕСЛУН)


Хришка Руслан,Евразийская Сеть Людей употребляющих наркотики(ЕСЛУН),инициативная группа "ПУЛЬС",аутрич работник НПО "tdv"


Оля Бєляєва - на моє життя безпосередньо впливає каральна наркополітика. Проявить гуманність та розум, внесіть зміни до Наказу МОЗ № 188.


Антон Басенко, МБФ "Міжнародний Альянс з ВІЛ/СНІД в Україні", ENPUD, ASTAU


Александр Бирюков,Евразийская Сеть Людей употребляющих наркотики(ЕСЛУН),инициативная группа "Точка Опоры"


Петровский Сергей,иниц.гр.уч-ковЗПТ,ASTAU


Гайдук Д.О., письменник


Іванов А.В. фрілансер-програміст


Островерх Ю.Л.ЗПТ, писатель-фрилансёр,член ЛТО "Поиск"


Ефименко Ольга Алексеевна, Участник ЗПТ


Ігор Скалько, адвокат


Марія Камінська, адвокат


Игорь Вольховский, фрилансер


Владимир Левченко ,председатель правления ЗОГО"Право на життя-Запоріжжя" член ASTAU,ЕСЛУН,ИГЛуН


Солодчук В.О., громадянин


Орлов В.А. громадянин


Зотов А.М., програміст


Горюнов М.Ю. Сисадмин


Арбатская Р.В


Чуш а п


Афанасьєва К. В., громадянка


Наташа Кириленко-украинская девушка,мама сына!


Бышков А.В. адвокат


Щегольський О.О., адвокат.


Gia Lominadze, injiner


Карпова Л.В.


Серёженков В. В.- гражданин


Скалько Олександра - юрист


Спинул Наталья - социальный работник ВБО НОО "Движение в поддержку бывших осужденных Украины" "Подолання"


Куциенко С.О. - Участник ЗПТ


Пількіна Оксана, журналіст


Дмитро Чехов.


Кравцов І.В. - не байдужий громадянин


Eliot Ross. Albers, International Network of People who Use Drugs


Франк Юрий, Общественная организация "Инсайт"


Маліборський Віталій - громадянин держави Україна


Таня Непомяща


Бубир Олександр, громадянин України, соціальний працівник замісної терапії наркозалежних, Кіровоградське обл. відділення ВБО "Всеукраїнська мережа ЛЖВ"


Рощупкин Г.В.


Мурашки М.I. небайдужий громадянин Украiни


Сiчкар С.В.студент м. Киiв


Сердюк А.В. працiвник ДСО


Штеменко К.П. безробiтний


Іванцов В.В., соціальний працівник


Берьозкин А.В., соц. працівник


Яненко О.Ю.


Маслова Ирина, директор НП "Серебряная Роза".


Тетьоркін С.О.


Гололобова Татьяна, Всеукраинская сеть ЛЖВ г.Запорожье-социальный работник.


Лопатин Николай


Олексій Котвицький - директор Житомирської обласної громадської організації "Перспектива".


Сокирко Валентин,


Ісаєва Наталія, вик.директор Кіровоградського відділення "Всеукраїнської Ліги "Легалайф"


Aleksandar Hajdari (Serbia) NVO Sloboda Prava


Michael Kok


Бойко В.В. (Київ, Україна)


Лазарев Д


Дзюба Павло Петрович (адвокат Тернопіль)


Литвинюк Антон Борисович (постраждалий від фальсифікацій справи органами міліції)


Воронов Олександр (Чернігів)


Суворов Антон, брат незаконно засудженого


Господин ПРЕЗИДЕНТ ПОМОГИТЕ! Савенков Вячеслав Витальевич человек,благодаря которому работники ОБНОН делают показатели в борьбе с наркопреступностью,фабрикуя уг.дела


додати підпис

 »  код з малюнка  »